2012 Brabus Rocket 800 Mercedes CLS

2012 Brabus Rocket 800 Mercedes CLS
Brabus buduje najszybsze uliczne wyścigowe sedany od wielu lat. Tradycja ta rozpoczęła się w 1996 roku z Brabus E V12, który osiągał prędkość 330 km/h. Kolejnym samochodem był Brabus E V12 Biturbo z 2003 r., który osiągał 350,2 km/h. W 2006 roku Brabus Rocket, zbudowany w małych seriach produkcyjnych w oparciu o pierwszą generację Mercedesa CLS, poprawił rekord świata na 365,7 km/h. Najszybszy był Brabus E V12 na bazie nowej klasy E, który „wycisnął” 370 km/h.

Na targach we Frankfurcie, Brabus kontynuuje serię superszybkich samochodów i zaprezentował nowego Brabus Rocket 800. Samochód zbudowany na podstawie nowej generacji Mercedesa CLS napędzany silnikiem V12 Brabus 800 Biturbo, który wytwarza 800 KM i maksymalny moment obrotowy 1420 Nm, który został ograniczony w samochodzie do 1100 Nm. Maksymalny moment obrotowy jest dostępny już od 2100 obrotów na minutę.

Brabus Rocket 800 jest dostępny wyłącznie na zamówienie, przyśiesza w 23,8 sekundy… od 0 do 300 km/h i osiąga prędkość ponad 370 km/h. Cena jak przystało na superauto budowane na zamówienie nie powinna powalać, cennik zaczyna się od 429 000 euro.

Podobnie jak poprzednicy, nowy Brabus Rocket 800 jest również zasilany 12-cylindrowym silnikiem o dużej pojemności, który został przekonwertowany do 800 V12 Biturbo w oznaczeniach firmy Brabus. Procesom przeróbki zostały poddane silniki najnowszego modelu Mercedes 600, które zostały powiększone z 5,5-litra do 6,3-litra.

W silniku zamontowano specjalny wał korbowy, większe tłoki i cylindry. Głowica jest zoptymalizowana pod kątem przepływu mieszanki paliwa i wyposażona w sportowe wałki rozrządu.

System Brabus 800 Biturbo składa się z dwóch specjalnych kolektorów wydechowych ze zintegrowanymi turbosprężarkami. Układ wydechowy jest zbudowany ze stali nierdzewnej ze specjalnym katalizatorem i przepustnicą stworzoną specjalnie dla CLS.

Zamontowanie silnika V12 wraz z całym oprzyrządowaniem nie było łatwym zadaniem. Potrzebna była modyfikacja komory silnika, a liczne elementy musiały ulec modyfikacji. Zaliczyć do nich można mocowania silnika, które były wykonane na specjalne zamówienie.

Kolejnym wyczynem inżynierów Brabusa była konfiguracja oprogramowania sterującego pracą silnika. Oprogramowanie zostało zmodyfikowane, aby zapewnić możliwie maksymalną wydajność i spełnić aktualne wymaganie normy EURO V. Równie ważne jest dostosowanie się do dynamiki jazdy układów, takich jak kontrola trakcji, ABS czy asystent hamowania.

Nowoczesny silnik potrzebuje również nowoczesnego oleju do smarowania całego układu. Partner Brabusa, firma Aral przygotowała specjalny olej dla jednostki V12 Biturbo.

Po raz pierwszy projektanci Brabusa połączyli silnik z siedmiobiegową automatyczna skrzynią biegów o superszybkich przełożeniach. Biegi można zmieniać za pomocą przełączników na kierownicy lub całkowicie automatycznie. Brabus zastosował specjalne, różne stopnie przełożenia, aby zoptymalizować trakcję tylnej osi samochodu.

Na ostatnim, siódmym biegu Brabus Rocket 800 osiąga prędkość maksymalną ponad 370 km/h, co czyni go najszybszym ulicznym sedanem. Brabus może poszczycić się też czasami przyspieszenia. Od startu po 3,7 sekundach na liczniku pokazuje się prędkość 100 km/h, 200 km/h ujrzymy po 9,8 sekundach a 300 km/h po 23,8 s. Przyspieszenia prawie jak w samolotach odrzutowych.

Aby utrzymać tego potwora na drodze, dopracowano w znacznym stopniu właściwości aerodynamiczne, zawieszenie i hamulce.
Przedni spoiler Brabusa CLS oraz rama chłodnicy zostały dopasowane w tunelu aerodynamicznym. Elementy aerodynamiczne zostały wykonane z lekkiego włókna węglowego.

Spoiler z przodu jest wyposażony w duże przednie i boczne wloty powietrza w celu zapewnienia optymalnego dopływu powietrza do chłodnic silnika, oleju i hamulców. Progi Brabus są zintegrowane z diodami LED, które stanowią przejście do tylnych błotników, wykonanych z włókna węglowego. Poszerzają one o 40 mm Brabusa w porównaniu do salonowej wersji CLS.

Aby osiągnąć optymalny balans aerodynamiczny, studio projektowe Brabus opracowało tylne skrzydło i tylny dyfuzor dla CLS. Boczne wloty powietrza w tylnym zderzaku nadają sportowy wygląd.

Brabus Rocket 800 dostał precyzyjnie dostrojone wysokiej klasy zawieszenie. regulowana wysokość zawieszenia została opracowana we współpracy z partnerem Bilstein. CLS ma możliwość regulowania prześwitu przedniej oraz tylnej osi, oraz kilka trybów pracy do wyboru. W ustawieniu sport zawieszenie minimalizuje przechyły samochodu podczas szybkiego pokonywania zakrętów.

Hamulce Brabusa zostały przystosowane do pracy z systemem Brake Assist System. Z przodu CLS jest wyposażone w wentylowane i nacinane tarcze o wymiarach 370 x 37 mm i 12-calowe aluminiowe zaciski. Na tylnej osi zamontowano wentylowane i nacinane tarcze o wymiarach 360 x 28 mm.

Prędkość samochodu w wersji ulicznej będzie ograniczona do 350 km/h i wymaga ona specjalnie przygotowanych opon. Na 19-calowych kołach zamontowano opony Monoblock F z przodu w rozmiarze 255/35 a z tyłu 285/30, zapewniają doskonałą przyczepność.

Wewnątrz auta znajdziemy ergonomiczną, sportową kierownicę z aluminiowymi łopatkami do zmiany biegów, aluminiowe nakładki na pedały oraz podnóżek. Prędkościomierz został wyskalowany do 400 km/h, a po otworzeniu drzwi ujrzymy podświetlane nakładki progowe z logo Rocket 800.

Siedzenia zostały pokryte skórzaną skórą, która w połączeniu z drewnianym wykończeniem pokrytym lakierem fortepianowym i czarnej alcantry tworzą bardzo ekskluzywną atmosferę. Na zagłówkach zobaczymy wyhaftowane logo Brabus Rocket 800.